گردشگری گردشگری ایران

منطقه حفاظت شده گنو یکی ازجاذبه های توریستی استان هرمزگان

نوشته شده توسط محمد زمانی

ابگرم گنو یکی از  مناطق توریستی :
آب گرم گنو و چشمه آب معدنی گنو در فاصله ۳۴ کیلومتری شمال شرقی در موقعیت جغرافیایی E561754 N272646 شهر بندرعباس واقع در بخش مرکزی شهرستان بندرعباس و یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوبایران است.و از جاذبه های توریستی درمانی این منطقه به شمار می رود.

این چشمه آب معدنی در کناره راه بندرعباس به سیرجان واقع شده‌است. یک راه اسفالته فرعی به این چشمه منتهی می شود. این چشمه در دره ای قرار دارد که کوه گنو و ارتفاعات سخت آهکی‌اش از شمال و جنوب آن را در بر گرفته است.

از آب این چشمه، جهت آبیاری نخلستان و استحمام استفاده می‌شود. آب چشمه گنو از دسته آبهای گوگردی خیلی گرم، کلر و سولفات، کلسیک گوگردی محسوب می‌شودآب چشمه گنو از دسته آب های گوگردی خیلی گرم (کلروره مولفاته کلسیک گوگردی) می باشد..

این چشمه دو استخر زنانه و مردانه نسبتاً بزرگ دارد که به تأسیساتی مانند چندین رواق کوچک برای استراحت و اقامت مسافران، محل فروش نوشیدنی و غیره تجهیز شده است. محوطهٔ اطراف چشمه پر از درختان نخل زیبا و سبز است. پساب این چشمه پس از خارج شدن از استخرها مانند رودخانه کوچکی پس از طی چند کیلومتر با آب نسبتاً زیادی به صورت آبشار کوچکی به پایین سرازیر می‌شود

همچنین در جبهه جنوبی کوه گنو و درمسیر دسترسی به قله نصیری، بعد از عبور از تپه مولا، دره ای بنام تنگ سیاه واقع گشته که در فصول مناسب سال آبشارهای متعدد و جلوه های زیبایی را در آن می توان یافت. مسیل تنگ سیاه دارای طبیعتی بکر و زیبا است. منطقه گنو در مقایسه با بندرعباس دارای آب و هوای نسبتا معتدل بوده و به همین مناسبت از اهمیت خاصی برخوردار می باشد. تنوع پوشش گیاهی کوه گنو، از دامنه تا قله کوه، مشتمل بر انواع درختان گرمسیری، استیپ بیابانی، استیپ کوهپایه ای و گونه های گیاهی نواحی سردسیر است. تنوع گیاهان دارویی و صنعتی این منطقه مورد توجه محققان و گردشگران می باشد.

منطقه حفاظت شده گنو دارای ۴۰ چشمه می باشد که در تمام فصول سال آب مورد نیاز منطقه را تأمین می کنند.

چشمه گنو رو میتوان از مهم ترین چشمه معدنی در جنوب کشور دانست که گردشگران بسیاری رو از استان های اطراف به خود جذب می کند. علاوه بر گردشگران داخلی، گردشگران خارجی بسیاری نیز از کشورهای حاشیه خلیج فارس برای بهره بردن از چشمه گنو به بندرعباس سفر می کنند.

منطقه حفاظت شده گنو با وسعت ۴۹ هزار هکتار یکی از ۹ ذخیره‌گاه زیست‌کره در ایران است که تنها گونه آبزی منحصر به فرد را در خود جای داده است. ماهی آفانیوس گینوئیس از خانواده کپور دندان داران یا ماهی گورخری، تنها گونه منحصر به فرد استان هرمزگان است که زیستگاه این ماهی آبگرم گنو است. آبگرم گنو یکی از مناطق تفریحی بندرعباس است که چشمه آن زیستگاه  ماهی رو به انقراض به نام آفانیوس گینوئیس است؛ این ماهی بومی  در چشمه آبگرم گنو با درجه حرارت حدود ۴۰ درجه سانتیگراد زندگی  می کند و  از جمله گونه های آسیب پذیر محسوب می شود در با این شرایط امکان حیات برای سایرگونه ای آبزی وجود  ندارد.  ماهی آفانیوس گنو از جنس Aphanius و خانواده کپور ماهیان دنداندار است که چندین گونه از این جنس در اکوسیستم های آبی ایران وجود دارد که برخی از آنها گونه‌های بومی ایران هستند، با این حال ماهی آفانیوس گنو با نام علمی Aphanius ginaonis فقط در چشمه آب گرم گنو یافت می‌شود.
ماهی آفانیوس گینوئیس به علت داشتن رنگ آمیزی زیبا روی بدنش دارای ارزش زیباشناسی است؛ حداکثر طول بدن این ماهی کوچک ۲۷ میلیمتر است که در آبهای گوگردی کم عمق زندگی می کند و غذای آن جلبکها و بی مهرگان آبزی است.
بیش از ۵۰۰ متر مربع از آبگرم گنو زیستگاه طبیعی این ماهی نادر است که  هرگونه آلودگی یا تخریب این زیستگاه موجب نابودی و انقراض این ماهی منحصربفرد می شود.

 

درباره نویسنده

محمد زمانی

دیدگاهتان را بنویسید

معادله امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.