گردشگری گردشگری جهان

مسجد جامع قرطبه اسپانیا

نوشته شده توسط محمد زمانی

«مسجد قرطبه» از جمله بزرگ‌ترین و شکیل‌ترین مساجد اندلس در شهر قرطبه یا کوردوبا اسپانیا است که از نظر زیبایى تزئینات و هنر معمارى اندلسى- اسلامى در نوع خود بى‌نظیر و شاید کم‌نظیر است.این بنا در سال ۶۰۰ میلادی ساخته شده که در آن زمان نام آن کلیسای سنت وینسنت نام داشت که پس از فتح اسپانیا به دست مسلمانان، معماری داخلی آن تغییر کرده و به مسجد جامع شهر قرطبه تغییر پیدا کرد.
در سال ۱۲۳۶ میلادی و با شکست مسلمانان، بار دیگر این مکان به کلیسا تغییر یافت .
علیرغم اینکه مسلمانان اسپانیا بارها تلاش کرده اند تا در این مکان به اقامه نماز بپردازند، اما دولت این کشور با ارائه شواهد غیرمنطقی سعی در جلوگیری از این اقدام می کند.

این مسجد در زمان خلافت بنی‌امیه توسط «هشان ابن عبدالرحمن» ساخته شد.

ارتفاع مناره ۲۰ متر بوده و نمای این مناره از سنگ‌هاى مرمر منقش به نقش‌هاى اسلامى است، در ضلع جنوبی مسجد مناره دیگرى به شکل مربع، به طول ۱۲ متر و ارتفاع ۹۳ متر وجود دارد که متشکل از ۵ طبقه است، در این مناره ۱۹ در از جنس مس محکم و یک گنبد قرار دارد که بر روى ۳۶۵ ستون مرمرى استوار است.

در مسجد قرطبه ۴هزار و ۷۰۰ چلچراغ نور افشانى مى‌کند، این مسجد داراى یک‌هزار و ۲۹۳ ستون از جنس مرمر بوده که از این تعداد تنها یک‌هزار و ۹۳ ستون باقى مانده است.

این مسجد برای مدت سه قرن متوالی اهمیت و جایگاه خود را به عنوان یکی از شاهکارهای معماری اسلامی حفظ کرده است و جزو آثار به ثبت رسیده توسط سازمان جهانی یونسکو است.

آنچه که از بنای مسجد قرطبه طی مدت زمان ۲۰۰ سال باقی مانده است، به عنوان سومین بنای بزرگ جهان اسلام محسوب می‌شود که مساحت کنونی آن یک مستطیل ۱۴۰ در ۱۹۰ متر است که یک سوم آن را حیاطی با درختان پرتقال پوشانده شده و سه جانب آن را نیز رواق‌های تعمیر شده فرا گرفته است.

از نظر موقعیت مکانی این مسجد در قسمت جنوب غربى شهر قرطبه اسپانیا و در نزدیکى رود بزرگ الوادى قرار دارد که ۴ کوچه باریک از چهار جهت آن را در برگرفته‌اند.

از نکات قابل توجه، شباهت معماری این مسجد به معماری «مسجد جامع دمشق» است، آن هم به دلیل اینکه از مسجد جامع دمشق»به عنوان مدلی برای ساخت این مسجد استفاده شده است.

بنای اولیه مسجد بدون قوس های اطراف صحن بوده است. شکل نعل اسبی قوسها که از آغاز در مراحل مختلف در معماری اموی به ظهور رسیده‌بود، در اسپانیا و شمال آفریقا تا حد زیادی گسترش پیدا کرد. نقشه این مسجد به نوعی ساده شده نقشه مسجد متوکل است. با ورود به این مسجد خود را در میان انبوهی از ستونها می یابیم که فقط، مسیر جناح‌های ساختمانی، ما را به قبله هدایت می کنند.

درباره نویسنده

محمد زمانی

دیدگاهتان را بنویسید

معادله امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.